فروشگاه فایل

فروشگاه فایل و پروژه های دانشجویی معماری , عمران , شهرسازی , مکانیک , برق , کامپیوتر و ...

111 222 333 444

اطلاعیه فروشگاه

با سلام خدمت مشتریان عزیز: در صورت داشتن مشکل با پشتبیانی تماس حاصل فرمایید. با تشکر

دانلود رساله طراحی دانشکده هنر و معماری در 78 صفحه ورد .doc

دانلود رساله طراحی دانشکده هنر و معماری در 78 صفحه ورد .doc

دانلود رساله طراحی دانشکده هنر و معماری در 78 صفحه ورد .doc

 

 

 

 

 

مقدمه :

از آغاز هیچ نبود، کلمه بود وآن کلمه خدابود.

                                                                      "انجیل"

 

معماری به عنوان یكی از عناصر شاخصه فرهنگ هر كشوری محسوب می‌شود. به بیان دیگر تبلور كالبدی جهان‌بینی، سیاست، اقتصاد، مذهب، هنر و تاریخ در سیمای شهر توسط معماری صورت می‌پذیرد. كالبد شهر آمیخته از عناصری است كه پیكره آن را تشكیل می‌دهند و این عناصر با توجه به ویژگی‌های اقلیمی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در هم تنیده می‌شوند و سیمای  شهر را باعث می‌شوند. معماری همچون علوم دیگر دارای پایه و اساس علمی می‌باشد كه بسته به شرایط سرزمین‌های مختلف اشكال مختلفی را به خود گرفته است

لزوم وجود فضاهای آموزشی درجوامع ازاساسی ترین نیازهای انسانهاست. وجود یک فضایی برای تربیت معماران، که خودواجد شخصیت معماری باشد، دردانشگاه ها الزامی است وباتوجه به اینکه آموزش معماری نه تنها ازراه دیدن بلکه شنیدن وتبادل اندیشه ها می باشد ونیاز به فضاهایی باز برای برقراری مراوده های اجتماعی دارد که برای رشدافکار افراد امری سخت لازم است وکمبود چنین فضایی دردانشکده های امروز به وضوح احساس می شود ونیاز دانشجویان به چنین فضایی روزبه روز بیشترمی شود.

خودفضای دانشکده معماری نیز باید دارای مفاهیم عمیق معماری باشد تاراهگشایی باشد برای تربیت معماران بزرگ برای فردای ایران. چنین فضایی دانشجویان رابرای دیدن، شنیدن ولمس کردن ابعاد وجودی معماری، آماده کرده واین خوددرسی است برای دانشجویان.

جوانان بایدآزاد اندیشیدن وبه پرواز درآوردن اندیشه های خودرا درجایی تمرین کنند وبه اجرادرآورند واین جا مکانی نیست جزء فضاهای آموزشی.

 

آموزش معماری درایران درابتدا به صورت سینه به سینه وانتقال ازاستاد به شاگرد بود که شاگرد بعداز سالیان درازی به مفاهیم ورازورمزهای معماری پی می برد که براین مبنا به معماران رازیگر گفته می شد. بنیان آموزش آکادمیک معماري به صورت امروزی باتأسیس دانشکده هنرهای زیبای تهران بدست آندره گدار فرانسوی برمبنای نظام آموزشی  مدرسه بوزار پاریس بود. این مدرسه دارای نظام آتلیه ای بود که هراستاد آتلیه خودرا داشت. دانشجویان سال بالایی باسال پایینی ها یکجابودند وسال پایینی ها ازتجربیات سال بالایی ها استفاده میکردند که روندی بسیارخوب درآموزش معماری بود.

 

 

مبانی نظری

تعریف

 

1- یکی از سه تعریف « مبانی نظری معماری» که مطرح گردیده را بیان کرده و بر اساس آن مبانی نظری حاکم بر معماری معاصر را تحلیل می نمائیم
تعریف یک= مجموعه و نظامی از داده ها و مفاهیم است که به توصیف و تبیین پدیده های معماری ( آثار معماری و اندیشه های مکتوب) می پردازد و این کار را با دو هدف انجام می دهد            :
- تولید معماری جدید  
- نقد معماری موجود  

تعریف دوم= مجموعه ای از ویژگیهای مفهومی و معنایی است که یک طراح (معمار) آنها را در طراحی اثر خود القاء می کند .(این القاء می تواند آگاهانه و یابصورت ناخودآگاه باشد )          

تعریف سوم = حاصل تعامل یک مثلث است که رئوس آن عبارتند از ؛ معمار ،مردم، معماری یعنی ؛    
- نگاه معمار به معماری           
- نگاه معمار به مردم    
- نگاه مردم به معماری

(و برای تحلیل معماری بر اساس یکی از تعاریف فوق، توجه و استناد تحلیل گر به چارچوبه های نظری هر کدام از 3 تعریف بالا، حائز اهمیت می باشد)

 

مبانی نظری معماری

انسان و فضای معماری

معماری اجتماعی‌ترین هنر بشری است. به غیر از دوران گردآوری خوراك، حضور فضا، بنا و شهر از گذشته تا امروز و در آینده، لحظه‌ای از زندگی روزمره آدمیان غایب نبوده و نخواهد بود. بشر نیازمند فضایی است كه او را در مقابل تأثیرات محیط محافظت نماید. این نیاز از ابتدای زندگی تا به امروز تغییر چندانی نداشته است. این فضای محافظ یا همان فضای معماری، مركزی است كه بر مبنای آن تمامی ارتباطات فضایی شكل یافته و سنجیده می‌شوند       .
ارتباطات فضایی بین افراد، سیستمی است پیچیده از تمایل به نزدیكی، فرار، نادیده گرفتن، توجه نكردن و ... به این دلیل فضای معماری نمی‌تواند تنها با توجه به فضایی ریاضی طرح شده باشد، بلكه لازم است طرح فضا به ترتیبی باشد كه تمامی ارتباطات اجتماعی ـ روانی انسانها تقویت شوند یا اینكه لااقل برای آنها مزاحمتی ایجاد نشود.
مفهوم فضای ساخته شده یا فضای كالبدی به معنای كلیه شكلهای كالبدی قابل لمسی كه انسان‎ها به وجود می‌آورند و یا تغییر شكل‎هایی كه در همین زمینه اعمال می‌كنند، می‌تواند به صورت یك مفصل بین فضای كالبدی ـ طبیعی و فضای زیستی انسانها تعریف شود. این فضا نقطه شروع انسان برای شناخت محیط است.
فضای معماری به بیانی توصیف مادی مكان یا ظرفی است كه در آن بخشی از فعالیتهای مربوط به زندگی بشر صورت می‌پذیرد. بنابراین فضای معماری با زندگی رابطه‌ای ناگسستنی دارد. انسان هنگامی كه از رحم مادر جدا می‌شود، در فضایی جدید قرار می‌گیرد كه همان فضای معماری است. انسان در فضای معماری زندگی می‌كند، به فضا فكر می‌كند و فضا را خلق می‌نماید. معماری هنر به نظم درآوردن فضاست و انسان نمی‌تواند قبل از آنكه افعال خود را منظم كرده و به زندگی خود نوعی سازمان بخشیده باشد، فضا را به نظم درآورد.        
رابطه انسان با فضای معماری رابطه‌ای است روزمره كه بخش مهمی از زندگی او را در بر می‌گیرد. این رابطه پیچیده‌تر از رابطه انسان با فضای هنری نقاشی و مجسمه سازی‌ است، زیرا انسان این فضا را از درون نیز تجربه می‌كند. از این رو بعد از قرن‎ها، هنوز مسأله اصلی معماری، فضا و زندگی و چگونگی ارتباط بین این دو است. فضای معماری كه اصلی‌ترین وجه معماری است، از طریق اصلی‌ترین وجه زندگی یعنی خلاقیت می‌تواند ایجاد شود. با اینكه فضای معماری به فضای زندگی انسانها مربوط است، ولی این ارتباط از فرمول خاصی نتیجه نمی‌شود. فضای زندگی بصورت الگویی از پیش تعیین شده، در جهان ایده‌آل‎ها وجود ندارد، بلكه بایستی ایجاد شود و معمار مسؤول ایجاد آن است.

 

خلاصه ای از تعاریف مبانی نظری معماری:        

مبانی نظری    :

نوع نگاه شخص به زندگی و طرز تلقی ازجهان هستی ( جهان بینی ) را مبانی نظری گویند.  

پس از آشنایی با مفهوم مبانی نظری به صورت عام و کلی ،برای بررسی بیشتر مبانی نظری معماری باید به تعاریف مختلف از آن بپردازیم و جنبه های مختلف مبانی نظری در معماری را مورد بررسی قرار دهیم        .
در شناخت و بررسی ابتدایی از مبانی نظری معماری باید به بررسی خود مبانی نظری معماری که شامل هدف ، ماهیت و گرایش های نظری معماری می باشد پرداخت و پس از آن به مو ضوع مبانی نظری عام معمار یا طراح در یک طرح و پیوند فرهنگ و معماری که شامل علوم اجتماعی و فرهنگی و اصول زیبایی شناسی می باشد پرداخت و در نهایت مبانی نظری طراحی معماری که شامل منابع شناخت و تئوریها ی گذشته و نوین معماري می باشد را مورد بررسی قرار داد.

مبانی نظری معماری:۱-مجموعه و نظامی از داده ها و مفاهیم است که..........................

 

 

 

 

دانلود رساله طراحی دانشکده هنر و معماری , رساله طراحی دانشکده هنر و معماری ,طراحی دانشکده هنر و معماری , دانلود رساله دانشکده هنر و معماری ,  دانشکده هنر و معماری


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 10,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
resale-daneshkade-honar-va-memari1_938668_3775.zip4.2 MB

دانلود رساله طراحی بیمارستان 128 تختخوابی در 164 صفحه ورد .doc

دانلود رساله طراحی  بیمارستان 128 تختخوابی در 164 صفحه ورد .doc دانلود رساله طراحی  بیمارستان 128 تختخوابی در 164 صفحه ورد .doc             فهرست مطالب ............... صفحه چکیده......... 1 مقدمه:. 2  فصل اول:  اقليم و طراحي -1-1 بخش اول : خورشيد.. 4 -1-1-1 منشأ انرژي خورشيدي.. 4 -2-1-1 تشعشعات خورشيدي.. 5 -3-1-1 تشعشعات و جو زمين.. 7 -4-1-1 شدت تشعشعات بر يك سطح.. 8 -5-1-1 بازتاب، انتقال و جذ ...

توضیحات بیشتر - دانلود 13,500 تومان

دانلود رساله طراحی دانشکده هنر و معماری در 78 صفحه ورد .doc

دانلود رساله طراحی دانشکده هنر و معماری در 78 صفحه ورد .doc دانلود رساله طراحی دانشکده هنر و معماری در 78 صفحه ورد .doc           مقدمه : از آغاز هیچ نبود، کلمه بود وآن کلمه خدابود.                                           ...

توضیحات بیشتر - دانلود 10,000 تومان

دانلود رساله طراحی دانشکده هنر و معماری در 85 صفحه ورد .doc

دانلود رساله طراحی دانشکده هنر و معماری در 85 صفحه ورد .doc دانلود رساله طراحی دانشکده هنر و معماری در 85 صفحه ورد .doc           سرفصلها                               صفحه چکیده                    1 مقدمه                            1 ...

توضیحات بیشتر - دانلود 11,500 تومان

دانلود رساله دانشکده هنر و معماری

دانلود رساله دانشکده هنر و معماری دانلود رساله دانشکده هنر و معماری در 115 صفحه ورد .doc         مقدمه: طراحی دانشگده هنر و معماری درشهرتبریزبه منظورپیشرفت رشد پیشرفت در زمینه رشته هنر و  معماری بوده وبنابه کمبودی که نیاز می شود دانشگده هنر نیاز به فضایی خارق العاده فضایی سر سبزکه بتواند روحیه هنر جویان را تحت تاثیر طبیعت پیرامون خود قرار دهد و همچنین از جهت کالبدی شکل یا فرم ساختمان بیان معماری داشته با ...

توضیحات بیشتر - دانلود 15,000 تومان

دانلود رساله خانه اپرا در 248 صفحه ورد .doc

دانلود رساله خانه اپرا در 248 صفحه ورد .doc دانلود رساله خانه اپرا در 248 صفحه ورد .doc           چکيده: ترديدي نيست كه در بين هنرهاي هفتگانه، موسيقي موثرترين و گوياترين وسيله براي بيان عواطف و تمنيات دروني آدمي است. از اين رو تاريخ پيدايش آن را با تاريخ ظهور انسان، انسان صاحب احساس، بايد يكي دانست. بسياري از دانشمندان اختراع موسيقي را به درستي، بر تاريخ اختراع كلام ملفوظ مقدم دانسته‌اند و چنين استدلال مي&zwn ...

توضیحات بیشتر - دانلود 18,000 تومان

دانلود رساله موزه آب به صورت وررد .doc

دانلود رساله موزه آب به صورت وررد .doc دانلود رساله موزه آب در 107 صفحه  وررد .doc         چکیده موزه عبارت است از بنایی جهت گرداوری مجموعه هایی از اشیاء ونمایش وتفکرات فرهنگی و تاریخی یک ملت  در قالب هنرهای  تجسمی و بصری  که مربوط به ادوار گذشته یا معاصر می باشدامروزه  موزه ها به دلیل  بهره گیری در تحقیقات و بررسی های علمی و اجتماعی از جایگاه مهمتر و پر رونق تری برخودارند و شناخت فره ...

توضیحات بیشتر - دانلود 15,000 تومان