فروشگاه فایل

فروشگاه فایل و پروژه های دانشجویی معماری , عمران , شهرسازی , مکانیک , برق , کامپیوتر و ...

111 222 333 444

اطلاعیه فروشگاه

با سلام خدمت مشتریان عزیز: در صورت داشتن مشکل با پشتبیانی تماس حاصل فرمایید. با تشکر

دانلود پروژه بی خطرسازی و دفن مواد زایدخطرناک

دانلود پروژه بی خطرسازی و دفن مواد زایدخطرناک

دانلود پروژه بی خطرسازی و دفن مواد زایدخطرناک در123 اسلاید پاورپوینت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

vبرنامه محیط زیست سازمان ملل متحد «مواد زاید خطرناک» را به صورت زیر تعریف نمود:

مواد زیاد خطرناک به مواد زاید اعم از جامد، لجن، مایع و گاز موجود در مخزن، به جز مواد رادیواکتیو و عفونی اطلاق می شود که دارای فعالیت شیمیایی، سمیت، خاصیت انفجاری، خورندگی و یا سایر ویژگی هایی است که برای سلامتی انسان یا محیط زیست، چه به صورت تنها و یا هنگامی که با سایر مواد زاید مخلوط گردند، ایجاد خطر نماید.

üمیزان تولید مواد زاید خطرناک در طی چند دهه اخیر، رشد بسیار فزاینده ای داشته است به طوری که طی دو دهه گذشته در حدود 50% از بازار مربوط به کل مسائل زیست محیطی را به خود اختصاص داده است. (6) دلیل اصلی این امر را می توان به حساسیت و افزایش آگاهی های مردم در ارتباط با خطرات ناشی از این مواد مرتبط دانست. عوارض ناشی از استفاده DDT، مشکل جیوه و کادمیوم در ژاپن و مشکلات به وجود آمده توسط برخی مواد شیمیایی نظیر، PCBs، دی اکسین و سایر مواد شیمیایی در کشورهای مختلف دنیا نمونه ای از اثرات زیان بار ناشی از عدم توجه به این گروه از مواد می باشد.

تجربیات مختلف در کشورهای توسعه یافته نشان می دهد که حذف اثرات زیان بار ناشی از پخش مواد زاید خطرناک و پاک سازی محیط، به مراتب پرهزینه تر از اعمال مدیریت صحیح در جلوگیری از آن  می باشد.

ü برای مثال در ایالت متحده، هزینه پاک سازی و حذف مواد زاید خطرناک که به صورت اصولی و صحیح مدیریت نشده اند، بین ده تا صد مرتبه پرهزینه تر از مدیریت صحیح اولیه آنها برآورد گردیده است.

امروزه با توجه به خطرات ناشی از مواد زاید خطرناک، ضرورت قانون گذاری در خصوص این مواد توسط دولت مردان کشورهای مختلف احساس شده است. به عنوان نمونه کنگره آمریکا، ادارات محلی و ایالتی و همچنین ادارات ملی را مجبور به بررسی و قانون گذاری در ارتباط با مواد زاید خطرناک از «بدو تولد تا مرگ» در دو زمینه مختلف به شرح زیر نموده است:

 1. خورندگی (مواد زایدی که شدیداً اسیدی یا قلیایی هستند): مواد زایدی که pH آنها زیر دو و یا بالای 5/12 باشد و بتوانند باعث ایجاد خوردگی در فولاد، با سرعت بالاتر از 25/0 اینچ در هر سال شوند.
 2. قابلیت اشتعال (مواد زایدی که به راحتی آتش می گیرند و باعث ایجاد خطر آتش سوزی در حین مدیریت آنها می گردند): مایعاتی که دارای نقطه اشتعال پایین تر از 60 درجه سانتیگراد و یا جامداتی که می توانند باعث ایجاد آتش در دما و فشار استاندارد شوند.
 3. میل ترکیبی شدید (موادی که بالقوه مضر بوده و قابلیت انجام واکنش های ناگهانی مثل انفجار را دارا هستند): معمولاً مواد ناپایداری هستند که با هوا و آب واکنش داده و یا در اثر مخلوط شدن با آب، پتانسیل انفجاری داشته و یا باعث انتشار ذرات سمی شوند.
 4. سمیت (مواد زایدی که قابلیت انتشار ترکیبات خاص در منابع آب و خاک را دارند): برای تعیین این ویژگی ابتدا از روش EP (روش استخراجی سمیت) استفاده می شد که در آن قابلیت مواد زاید در ایجاد شیرابه حاوی مواد شیمیایی خطرناک مورد بررسی قرار می گرفت.

از سال 1986 به بعد، روش دیگری به نام TCLP   جایگزین روش EP گردید. در این روش با استفاده از تجهیزات مدرن شیمی تجزیه نظیر کروماتوگرافی گازی یا اسپکتروفتومتری جرمی، مواد آلی سمی و فلزات سنگین مورد آزمایش قرار می گیرند.

اگر چه روش TCLP، روش دقیق تری برای تعیین سمیت مواد است، ولی هزینه آن در مقایسه با روش EP بسیار بالاتر می باشد. در این روش اگر غلظت ترکیبات استخراج شده بالاتر از میزان اعلام شده در جدول (1-1) باشد این ماده در دسته مواد زاید خطرناک قرار می گیرد (1 و 4 و 6)

üدر روش دوم (روش استفاده از لیست)، اسامی مواد زاید خطرناک از لیست هایی که توسط سازمان های ذیربط تهیه گردیده استخراج می شود. معمولاً بررسی مدیریت ریسک یک ماده شیمیایی، معیار مناسبی برای قرار دادن آن در لیست مواد شیمیایی خطرناک است. بر این اساس می توان کدهای خاصی را برای مواد مختلف به شرح زیر مشخص نمود(6 و7).

2-3-سایر تقسیم بندی های مواد زاید خطرناک

با توجه به گستردگی و تنوع مواد زاید خطرناک، طبقه بندی های مختلفی از آن وجود داشته، که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است.

برخی از دانشمندان و محافل علمی، مواد زاید خطرناک را بر اساس درجه خطر آنها طبقه بندی  می نمایند. در این رابطه، هر نوع ماده، غلظت، حرکت و سایر ویژگی های آن مورد توجه قرار می گیرد. به عنوان نمونه در یک دسته بندی موارد زیر مد نظر قرار گرفته است:

 1. شکل توزیع فاز (مایع یا جامد)؛
 2. مواد آلی یا غیر آلی؛
 1. طبقه بندی شیمیایی (حلال ها، فلزات سنگین)؛
 2. جزء خطرناک موجود در ماده زاید و اثر آن در فرآیند تصفیه (مثل کرم شش ظرفیتی)

یکی از مهم ترین جنبه های مدیریت مواد زاید خطرناک در هر کشور وجود استانداردها و قوانین موجود در این خصوص می باشد. این موضوع به دلیل به وجود آمدن فاجعه های زیست محیطی در بسیاری از کشورها از جمله آمریکا، کشورهای اروپایی و ژاپن از سال های قبل مورد توجه کشورهای توسعه یافته قرار گرفته است. مواد زاید خطرناک می توانند از طریق آب، هوا و غذا وارد چرخه غذایی تمامی موجودات ساکن کرده زمین گردیده و خطرات جبران ناپذیری را ایجاد نمایند. لذا آگاهی از قوانین جدید در ارتباط با مواد زاید خطرناک برای مهندسین طراح کاملاً ضروری بوده و آنان باید حداقل های استاندارد را در طراحی و مدیریت مواد زاید خطرناک مد نظر قرار دهند. (6).

üبه جز موارد خورنده (اسیدها و بازها)، اغلب مواد سمی در بدو ورود اثر مضری بر بدن نداشته، ولی می توانند در فرآیندهای فیزیولوژیکی بدن انسان شامل جذب، توزیع و نگهداری، انتقال و حذف مواد، شرکت نمایند. برای ایجاد سمیت، ضروری است که ماده شیمیایی و یا محصولات ناشی از نقل و انتقالات بیولوژیکی آن، در غلظت و زمان مشخصی به نقاط بحرانی بدن (عضوهای خاصی در بدن)، برسند.
üدر فرآیند جذب، ماده شیمیایی باید از طریق غشاءهای موجود در سلول های مختلف (ریه، پوست و...) عبور نموده تا به سیستم گردش خون برسد. میزان جذب هر ماده به پارامترهای مختلفی بستگی داشته، که از آن جمله می توان به خواص شیمیایی مواد، روش در معرض قرارگیری با ماده سمی (پوستی، تنفسی، گوارشی) و وضعیت فیزیولوژیکی بدن افراد اشاره نمود.
üپس از ورود ماده سمی به جریان خون امکان راهیابی آن به قسمت های مختلف بدن محیا گردیده که اصطلاحاً به آن فرآیند توزیع و نگهداری اطلاق می شود. عوامل مهمی در توزیع ماده سمی در بدن مؤثرمی باشند که از آن جمله می توان به میزان جذب و توزیع آن در بدن، مسیر در معرض قرارگیری و تمایل جذب مواد توسط بافت های مختلف بدن اشاره نمود.
üدر این مورد مقدار جریان خون در یک بافت دارای اهمیت ویژه ای می باشد. به عنوان نمونه کبد عضوی است که مقدار جریان خون در آن نسبتاً بالا بوده و لذا توانایی جذب مقدار زیادی از مواد شیمیایی را دارا است.
üبه دلیل تمایل بافت های مختلف، بسیاری از مواد ممکن است در محل های مشخصی از بدن تجمع یابند. به عنوان نمونه مواد آلی کلره مثل PCB ها بدون اینکه بر روی سلول های چربی اثرمنفی داشته باشند در چربی ها تجمع می یابند. محل های تجمع برخی از مواد شیمیایی نیز به شرح زیر می باشد(6)
q- چربی برای مواد غیر قطبی یا لیپوفیلیک (مثل آفت کش های کلره آلی، PCBs)
q- پلاسمای خون برای ترکیباتی مانند یون های جیوه که با پروتئین خون ترکیب می شوند
q- استخوان برای سرب، رادیون و فلوراید
q- کلیه برای کادمیوم
q- غده تیروئید برای ید
üدر محل های نگهداری، مواد تجمع یافته با سایر فرآیندهای بدن در حال تعادل بوده و در برخی حالت ها مثل گرفتن رژیم و وجود تنش (استرس) ممکن است مواد تجمع یافته در بافت ها آزاد شده و در بعضی موارد باعث ایجاد مسمومیت شوند. در برخی موارد نیز، محل تجمع این مواد دارای ظرفیت محدودی برای نگهداری است. به عنوان نمونه، اگر میزان کادمیوم موجود در پوسته کلیه به 100 تا 200 قسمت در میلیون (ppm) برسد، کلیه کارایی خود را از دست خواهد داد.
üیک ماده شیمیایی علاوه بر تجمع در بافت های بدن، می تواند به یکی از سه صورت زیر نیز به ترکیبات دیگر تبدیل شود(6)
(1فعل و انفعالات بیولوژیکی: اعضایی مانند کبد که آنزیم های مختلفی را ترشح می کنند قادر خواهند بود تا مواد سمی را متابولیزه کرده و به مواد با درجه سمیت مختلف تبدیل نمایند.
(2حذف: برخی از مواد سمی که در بافت های مختلف تجمع نکرده اند قادر خواهند بود تا به همراه سایر متابولیت ها از بدن خارج شوند.
(3تشکیل یک کمپلکس شیمیایی پذیرنده: بسیاری از مواد سمی تنها به عضوی حمله می کنند که دارای پروتئین پذیرنده خاصی باشند.
•زمان در معرض قرارگیری با یک ماده شیمیایی نیز یکی دیگر از عواملی است که در سمیت آن دارای اهمیت می باشد.

به طور کلی اثرات هر ماده شیمیایی بر انسان را می توان به صورت زیر تقسیم بندی نمود:

الف) حاد: یک روز

ب) تحت حاد: ده روز

ج) نیمه مزمن: دو هفته تا هفت سال

د) مزمن: هفت سال تا مدت طول عمر (6)

üسیستم مدیریت نوین مواد زاید خطرناک از مراحل مختلفی تشکیل گردیده است. در این سیستم کلیه مراحل تولید تا دفع نهایی هر ماده مورد ارزیابی و بررسی دقیق قرار می گیرد. به عبارت دیگر در سیستم نوین مدیریت، مواد «از بدو تولد تا مرگ» مورد توجه می باشند. لازم به ذکر است که در مدیریت های سنتی، معمولاً اجزای سیستم مدیریت مواد زاید خطرناک به سه مرحله "نگهداری در محل تولید"، "جمع آوری و حمل و نقل" و "دفع نهایی" طبقه بندی شده و هیچ گونه توجهی به مراحل میانی آن نمی شود. این در حالی است که مراحل مختلف مدیریت نوین مواد زاید خطرناک را می توان به شرح زیر برشمرد:
 1. تولید و نگهداری مواد زاید خطرناک
 2. جلوگیری از تولید آلودگی و حداقل سازی ضایعات
 3. بازیابی و بازیافت
 1. 4. جمع آوری و انتقال
 2. تصفیه
 3. دفع نهایی
üمواد زاید خطرناک می توانند در کارخانجات و صنایع مختلف، برخی بخش های خدماتی (خشک شویی ها و عکاسی ها)، درمانگاه ها، بیمارستان ها و حتی منازل تولید شوند. میزان تولید مواد زاید خطرناک در کارخانجات و صنایع بستگی به نوع صنعت، نوع فرآیند مورد استفاده و در نهایت وجود و یا عدم وجود فرآیندهای کاهش آلاینده دارد. شناخت نوع ماده زاید خطرناک و طبقه بندی هر یک از آنها بر اساس لیست های موجود و یا آزمایش های معتبر از جمله مهم ترین بخش این مرحله مدیریت محسوب می شود. با داشتن اطلاعات جامع و دقیق در خصوص نوع و میزان ماده خطرناک تولیدی می توان برنامه ریزی دقیقی برای سایر مراحل مدیریت انجام داد، که از آن جمله می توان به بررسی روش های کاهش آلاینده در محل تولید اشاره نمود....................................................................
 
 
 
 
 
 
دانلود پروژه بی خطرسازی و دفن مواد زایدخطرناک,مدیریت مواد زاید خطرناک,مواد زاید خطرناک,دسته بندی مواد زاید خطرناک,اثرات بهداشتی مواد زاید خطرناک,تولیدونگهداری مواد زاید خظرناک
 
 

 

 پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 12,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
mavad-zaed_2072981_9746.zip521k