فروشگاه فایل

فروشگاه فایل و پروژه های دانشجویی معماری , عمران , شهرسازی , مکانیک , برق , کامپیوتر و ...

111 222 333 444

اطلاعیه فروشگاه

با سلام خدمت مشتریان عزیز: در صورت داشتن مشکل با پشتبیانی تماس حاصل فرمایید. با تشکر

دانلود پروژه سرای شازده بزرگ

دانلود پروژه سرای شازده بزرگ

دانلود پروژه سرای شازده بزرگ در152 اسلاید پاورپوینت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سرای شازده بزرگ در حال حاضر به عنوان جزیی از بازار تبریزمورد استفاده قرار گرفته و کاربری  تعمیر و فروش فرش به خود اختصاص داده است .از پیشینه ی آن اطلاع چندانی در دست نیست .این سرا  در طی سالیانی که  مورد استفاده قرار گرفته ،  دستخوش تغییر و تحولات بسیار قرار گرفته است .

در طول پروژه پس از مرحله شناخت  که شامل مطالعات جغرافیایی و تاریخی و... می باشد در بخش شناخت به بررسی تغییرات رخ داده در سازه و معماری اثر پرداختیم و در ادامه به بررسی آسیب های وارده به بنا اشاره شده  که برخی در اثر استفاده نا مناسب از بنا و برخی در اثر مشکلات موجود در ساخت به وجود آمده اندکه در بخش آسیب شناسی به عوامل به وجود آورنده آسیب مورد بررسی قرار گرفته اند و راهکارهایی در بخش مرمت ارائه گردیده است.

در ادامه با توجه به روابط موجود در پلان  با حفظ معماری و عدم لطمه زدن به  کلیت اثر طرح احیا ارائه گردید.اهمیت توجه به احیای سرای شازده بزرگ از این جهت است که توجه به بازسازی این بناها باعث رونق صنعت توریسم می شود. همچنین احیا این بناها در بهسازی چهره آشفته شهر  تاثیر دارد و مانع از تخریب بناهای با ارزش می شود.

موضوع پروژه ای که ما برای درس مرمت ابنیه تاریخی انتخاب کرده ایم سرایی است در بازار تبریز که نام

این سرا ، شازده بزرگ می باشد .

این سرا داری یک طبقه همکف و یک طبقه زیر زمین می باشد . البته لازم به ذکر است که در سالیان اخیر قسمنی به این سرا الحاق شده است که در وسط سرا جای گرفته است و به نوعی می شود گفت که زیبایی سرا را از بین برده است .

کاربری این سرا ، تعمیر و فروش فرش می باشد که سالیان درازی است سرای شازده بزرگ این کاربری را به خود اختصاص داده است .

همان طور که گفته شد موضوع پروژه ، سرای شازده بزرگ در بازار تبریز می باشد . که در این پروژه پس  از مرحله شناخت که شامل اطلاعات جغرافیایی ، تاریخی و ... می باشد به آسیب های وارده بر سرا می پردازیم و علل آنها را مشخص می کنیم و در ادامه به طرح مرمتی می رسیم که در واقع درمانی برای آسیب های گفته شده پیدا می کنیم و در آخر هم به طرح احیا می رسیم که در واقع چند آلترناتیو برای سرای مورد نظر می دهیم و در آخر یکی از آنها را انتخاب می کنیم و روی آن کار می کنیم .

همان طور که از اسم پروژه معلوم است (سرای شازده بزرگ) ، محدوده و مقیاس موضوع در بازار تبریز است . در واقع بخشی از بازار تاریخی و بزرگ تبریز است که به عنوان سرای شازده بزرگ قرار است مرمت شود .

در این پروژه طبق روندی که استاد محترم فرموده بودند سعی کردیم عمل کنیم .که در فصل شناخت که شامل اطلاعات جغرافیایی ، تاریخی و .... می باشد به کتب و مقالات معتبری که در این زمینه بودند مراجعه کردیم و در ادامه و در بخش شناخت و معرفی و تحلیل سرای شازده بزرگ به پژوهشهای میدانی دست زدیم که در این بخش از راهنمایی های استاد محترم نیز کمال استفاده را بردیم . ودر آخردر بخش مرمت و احیا هم از فرمایشات استاد استفاده کردیم و هم اینکه باز از پژوهشهای میدانی استفاده کردیم .

 امید است این پروژه رضایت استاد را جلب کند .

بازار تبریز از دیرباز، هر آنجا که سخن از تبریز رفته است، یکی از نشانه های بارز وسعت، اهمیت و بزرگی شهر بوده است. موقعیت جغرافیایی این شهر چنان است که در تمامی طول تاریخ آن را به محل تلاقی تمدن های باستانی تا دوران معاصر بدل ساخته است. اصلی ترین راه های ارتباطی شرق و غرب و شمال و جنوب، از چین به اروپا و از مصر به روسیه از آن عبور کرده و یکی از شهرهای بزرگ بر سر راه جاده ابریشم بوده است. این موقعیت ممتاز و جایگاه ویژه آن در جلگه سرسبز و آباد تبریز، در کنار دریاچه ارومیه، تبریز را همواره مرکزی بزرگ و آباد برای مبادله ساخته است، بی دلیل نیست که هر جا در تاریخ سخن از تبریز می رود، توصیف مفصل و جامعی نیز از بازار آن داده می شود.

   اسناد مکتوب که در آن اشاره به بازار تبریز شده باشد را می توان از قرن چهارم هجری به بعد بیان نمود که افرادی مثل ناصرخسرو و یا مقدسی بازار تبریز را آباد و پر از کالا می بینند و به عنوان مثال مقدسی در قرن چهارم شهر و بازار تبریز را به آبادی و وفور کالا و رواج معاملات تعریف کرده است.

 و یا اینکه یاقوت حموی در 610 ه.ق از تبریز دیدن کرده و فراوانی و ارزانی میوه را در تبریز ستوده است و نوشته است: (از انواع میوه ها در آن شهر فراوان است، من در هیچ جا، زردآلویی بهتر و پاکیزه تر از زردآلوی مشهور به "موصول" تبریز ندیدم، و به اندازه ای این میوه ارزان بود که من هشت من بغداد آن را به نصف حبه زر خریدم) و سپس کالاهای تبریز را چنین یاد کرده است: (در آنشهر از پارچه های عبایی، سقلاطون،

اطلسی و سجاده زیاد به عمل می آید و به دیگر شهرهای شرق و غرب صادر می شود).

اودریک روحانی کاتولیک از اهالی پوردتون که در زمان سلطان ابوسعید بهادر خان به سال 721 ه.ق از تبریز دیدن کرده است، درباره محصولات و امتعه بازار چنین نوشته است: (تبریز شهری است به غایت شکوه که در آن بیشتر از هر شهر معظم جهان کالاهای گوناگون به چشم می خورد، در روی زمین هیچ نوع خوراک و هیچ گونه کالایی پیدا نمی شود که از آن در تبریز انبارهایی وجود نداشته باشد. تبریز جایی بی مانند است و وفور نعمت در آن به حدی است که هرچه را انسان به چشم می بیند، به دشواری می توان باور کند، زیرا تقریبا از کلیه  نقاط جهان سوداگران، به این شهر داد و ستد دارند).

 

بازار تبریز و جاده ابریشم

   مسلما یکی از دلایل بسیار مهم که باعث شده است همواره نام بازار تبریز هعنوان یکی از قطب های بزرگ تجاری جهان قدیم سر زبان ها و نقل سیاحت نامه سیاحان بزرگ باشد، عبور جاده ابریشم از شهر تبریز بوده که مسلما باعث رونق روز افزون شهر و به تبع آن بازار تبریز می گردیده است. بازرگانان و تجار کشورهای شرق و غرب برای دادو ستد با یکدیگر از شهر تبریز عبور می کرده اند، و برای استراحت و تجدید قوا در این شهر زیبا و امن چند روزی اتراق می نمودند که این خود فرصتی ایده /ال برای مراودات بازرگانی و تجارت کالاها را به مردم شهر تبریز می داد. کاروانسراها و سراها روز به روز توسعه بیشتر می یافت تا اینکه خود به عنوان یک مرکز مهم تجاری قلمداد شد.

   جاده ابریشم از چین و ماورای چین تا تبریز ادامه داشت و این شهر را به چهارراه اصلی عمده ای تبدیل کرده که تجارت جاده ابریشمین به قفقاز و ماورای قفقاز و از سوی دیگر به بصره و کشور های غربی و خاورمیانه و آفریقا و از طرفی استانبول و کشورهای اروپایی از این طریق برقرار می شد. د تبریز سال ها دور خانواده هایی را سراغ داریم که شهرت مسکوچی، ورشوچی، استانبولچی، کلکته چی، ایروان چی و نظایر آنت را داشته که با پیشینه تجارت و صنعت در این استان مرتبط هستند و در بسط و توسعه صنعت در کالبد اقتصادی ایران موثر بوده اند.

بازار تبریز در زمان گذشته

بازار تبریز از دیرباز، هر آنجا که سخن از تبریز رفته است، یکی از نشانه های بارز وسعت، اهمیت و بزرگی شهر بوده است. موقعیت جغرافیایی این شهر چنان است که در تمامی طول تاریخ آن را به محل تلاقی تمدن های باستانی تا دوران معاصر بدل ساخته است. اصلی ترین راه های ارتباطی شرق و غرب و شمال و جنوب، از چین به اروپا و از مصر به روسیه از آن عبور کرده و یکی از شهرهای بزرگ بر سر راه جاده ابریشم بوده است. این موقعیت ممتاز و جایگاه ویژه آن در جلگه سرسبز و آباد تبریز، در کنار دریاچه ارومیه، تبریز را همواره مرکزی بزرگ و آباد برای مبادله ساخته است، بی دلیل نیست که هر جا در تاریخ سخن از تبریز می رود، توصیف مفصل و جامعی نیز از بازار آن داده می شود.

   اسناد مکتوب که در آن اشاره به بازار تبریز شده باشد را می توان از قرن چهارم هجری به بعد بیان نمود که افرادی مثل ناصرخسرو و یا مقدسی بازار تبریز را آباد و پر از کالا می بینند و به عنوان مثال مقدسی در قرن چهارم شهر و بازار تبریز را به آبادی و وفور کالا و رواج معاملات تعریف کرده است............................................................................................

 

 

 

دانلود پروژه سرای شازده بزرگ,سرای شازده بزرک,مرمت ابنیه سنتی,اشنایی با مرمت ابنیه سنتی,تاریخچه سرای شازده بزرگ,موقعیت سرای شازده بزرگ,کاربری گدشته و حال سرای شازده بزرگ

 

 

 

 

 پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 15,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک مالی به ایتام و کودکان بی سرپرست
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
shazdee-bozorg-tabriz_2066311_9632.zip85.4 MB

دانلود پروژه مرمت مدرسه رشدیه تبریز

دانلود پروژه مرمت مدرسه رشدیه تبریز دانلود پروژه مرمت مدرسه رشدیه تبریز در 73 اسلاید       مقدمه: در دنیای کنونی داشتن هویت و قدمت تاریخی پکی از عوامل موثر در فرهنگ ملت ها و ارزش های فرهنگی است.لذا هر کشوری سعی دارد با شناخت گذشته خویش ،گامی در جهت پیشرفت فرهنگی و هویت بخشی به مردمان خود بردارد. چنانچه شاهد هستیم،روز به روز بر فعالیت باستان شناسان و تاریخ دانان افزوده شده و حتی گاها سعی می کنند اتفاقات و حوادث و اس ...

توضیحات بیشتر - دانلود 15,000 تومان

دانلود پروژه مرمت سرای محمدقلی

دانلود پروژه مرمت سرای محمدقلی دانلود پروژه معماری سرای محمدقلی در90اسلایدپاورپوینت                موقعيت طبيعي و جغرافيائي تبريز تبريز در ميانه سرزمين آذربايجان در عرض 37 تا 38 درجة شمالي و طول 45 تا 47 درجه شرقي از نصف‌النهار مبدأ در گوشة شرقی جلگه رسوبی همواری واقع شده است كه شيب ملايمی بسوی ساحل شمال شرقي درياچه اروميه دارد و بوسيله چند رودخانه آبياري میشود كه مهمترين آنها آجی& ...

توضیحات بیشتر - دانلود 15,000 تومان

دانلود پروژه معماری مرمت مسجد کبود بناب

دانلود پروژه معماری مرمت مسجد کبود بناب دانلود پروژه معماری مرمت مسجد کبود بناب در 24اسلاید پاورپونت           * فصل اول: موقعیت جغرافیایی * فصل دوم:موقعیت طبیعی بنا * فصل سوم :معماری کل بنا * فصل چهارم:عوامل وارد شده بر بنا * فصل پنجم:اقدامات لازم انجام شده * فصل ششم:نتیجه گیری * :طراحی دست آزاد * :عکسها * :منابع ماخذ مقدمه مسجد کبود بناب معروف به ˈ گوی مسجد ˈ با قدمتی 417 ساله می باشد - م ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,500 تومان

دانلود پروژه مرمت مسجد کبود بناب

دانلود پروژه مرمت مسجد کبود بناب دانلود پروژه مرمت مسجد کبود بناب در 24 اسلاید       فهرست: مقدمه فصل اول: موقعیت جغرافیایی فصل دوم:موقعیت طبیعی بنا فصل سوم :معماری کل بنا فصل چهارم:عوامل وارد شده بر بنا فصل پنجم:اقدامات لازم انجام شده فصل ششم:نتیجه گیری طراحی دست آزاد عکسها منابع ماخذ   مقدمه: مسجد کبود بناب معروف به ˈ گوی مسجد ˈ با قدمتی 417 ساله می باشد - مسجد کبود بناب متعلق به دوره صفویه اس ...

توضیحات بیشتر - دانلود 7,000 تومان