فروشگاه فایل

فروشگاه فایل و پروژه های دانشجویی معماری , عمران , شهرسازی , مکانیک , برق , کامپیوتر و ...

111 222 333 444

اطلاعیه فروشگاه

با سلام خدمت مشتریان عزیز: در صورت داشتن مشکل با پشتبیانی تماس حاصل فرمایید. با تشکر

دانلود پروژه تفاوت مادرشهر وکلانشهر

دانلود پروژه تفاوت مادرشهر وکلانشهر

دانلود پروژه تفاوت مادرشهر وکلانشهر در 17 اسلاید پاورپوینت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تفاوت مادرشهر و کلانشهر
مقدمه
 با نگاهي به ادوار قديم تاريخ و زندگي بدوي انسان اوليه، به خوبي در مي‌يابيم كه در سير مكان‌هاي مختلف زيست محيطي يعني از غار تا قصر، همواره عنصري به نام نياز در رفتار او مشاهده مي‌شده است. نياز به امنيت، نياز به مسكن، نياز به غذا، نياز به پوشاك و از همه مهم‌تر نياز به زندگي اجتماعي را در خود احساس مي‌كرده است.
انسان از بدو تولد به دنبال تأمين امنيت خود بوده است و اين خواسته او بر سه ركن دسترسي به جان پناه، زندگي جمعي و آسايش استوار بوده است و بدين ترتيب براي خود مأن و فضايي با ويژگي بودن با ديگران احساس مي‌نمايد و به تجربه دريافته است به دست آوردن اين امكانات با سكونت در محل مطبوع و تأمين كننده اركان امنيتي فوق ميسر مي‌گردد.
هرچند منشأ تفكر به سرپناه در آدمي كاملاً روشن نيست و گاهي در كاوش‌ها نتوانستند فرقي بين كاشانه آدميان و آشيانه برخي حيوانات بيابند. اما در بررسي از آثار مربوط به "هوموسابين"‌ها مي‌توان توانايي مردمان در ساخت مأمن را همراه با شناخت اشكال هندسي مقارن دانست. حتي در مورد "نئاندرتال‌ها" سال‌ها تصور مي‌شد كه در غارها زندگي مي‌كرده‌اند ليكن اكنون متوجه ساختن سرپناه توسط خودشان شده‌اند.

تحقيقات پياژه (روانشناس فرانسوي) نشان مي‌دهد كه قدرت خلاقيت و ذكاوت بشر در محيط امن و ساكن بيشتر بروز پيدا مي‌كند و بالعكس تحرك و عدم استقرار مكاني، بشر را به نوعي خودپسندي و توقف فكر خلاق دچار مي‌نمايد.
در يكي از خط‌هاي مصري مفهوم كلمه شهر به معني مادر بوده است. در حقيقت شهر كار خود را با هدف بازسازي گيتي و به زمين آوردن كائنات آغاز نمود و بدين ترتيب به نمادي از آنچه امكان‌پذير است بدل گرديد.
واژه "پوليس" در زبان يوناني جهت شهر به كار برده مي‌شد كه به معناي "ارك" يعني حصاري پيرامون هرگونه دژ طبيعي است و در حقيقت معناي پناه شهر يا محل تحصن به منظور اعطاي امنيت يا به دست آوردن امكان آزادي مي‌دهد.

 

واژه "مترو پوليس" يا كلان‌شهر در ادبيات سياسي به "مادر شهر" ترجمه شده است. اين واژه با كنايه برگرفته از نظريه وابستگي در توسعه كه در دهه 1970 طرفداران زيادي داشت و با تصور اينكه شهرهاي بزرگ اقماري دارند و اين اقمار منابع را به سمت مادر شهر زهكشي مي‌كنند و خود مادر شهر نيز قمري است براي يك مادر شهر جهاني، واژه مذكور مصطلح گرديده است. به عبارتي از آن راس سلسله مراتبي يك هرم از سكونت گاه‌هاي يك منطقه يا كشور مورد نظر است.
در واقع ساكنين شهرهاي گذشته به يمن امنيت و سكون به ايجاد آبادي و توسعه آن پرداخته‌اند و به همين دليل آثار باقي مانده از اينگونه شهرها براي ما پيام تفاهم و امنيت را به ارمغان مي‌آورد و ساعت‌ها توجه ما را به خود جلب می کند.

ابهام در تعریف کلانشهر

در تعریف بین‌المللی کلانشهر که توسط سازمان ملل متحد آورده شده کلان‌شهر یا مادر شهر به شهرهایی گفته می‌شود که بیش از ۸ میلیون نفر جمعیت داشته باشند. از این رو از دیدگاه تعریف بین‌المللی در ایران تنها شهر تهران به عنوان کلان‌شهر شناخته می‌شود. درعین حال همانطور که تعریف مفهوم شهر در کشورهای مختلف متفاوت می‌باشد، تقسیم‌بندی انواع شهرها نیز برحسب سطح فعالیت‌ها، میزان جمعیت پذیری و حوضه نفوذ شهر در کشورهای گوناگون با یکدیگر یکسان نیست. اما در ادبیات رایج کشور ایران اصطلاح کلان‌شهر معادل مادرشهر (متروپلیس) است و به شهرهایی اطلاق می‌شود که حداقل یک میلیون نفر جمعیت داشته و واجد مرکزیتی اقتصادی - سیاسی که در مقیاس ناحیه‌ای یا ملی از موقعیتی مرکزی برخوردار باشد. تعریف کلانشهر در سال ۱۳۸۷ توسط محمد سعیدی‌کیا وزیر وقت مسکن و شهرسازی در شورای عالی معماری و شهرسازی اصلاح شد و طبق آن شهرهای با جمعیت بیش از ۵۰۰ هزار نفر کلان‌شهر محسوب می‌شوند. به دلیل نداشتن تعریف حقوقی واحد از کلان‌شهر در ایران فقط شهرهای بالای یک میلیون نفر می‌توانند از مزایای قانون مالیات بر ارزش افزوده بهره بیشتری ببرند. با تصویب شورای عالی معماری و شهرسازی شهرهای زیر یک میلیون نفر می‌توانند به صورت قانونی و رسمی کلان‌شهر شوند اما نمی‌توانند از قانون مالیات بر ارزش افزوده بهره بیشتری ببرند. در حال حاضر شهرهای تهران، مشهد، تبریز، اصفهان، کرج، شیراز، اهواز، اراک، قم و رشت به صورت رسمی کلان‌شهر محسوب می‌شوند.

آيا اساسا بين واژه مادرشهر و كلانشهر تفاوتي وجود دارد يا خير؟

 
در پاسخ مي توان گفت كه اين موضوع برمي‌گردد به معادل لاتين استفاده شده براي اين واژه‌ها. چرا كه ما خود سعي نكرده‌ايم كه شهرهاي خودمان را رده‌بندي كرده و براي آنها معادل فارسي قرار دهيم و با توجه به روندي كه وجود دارد احتمال انجام گرفتن اين امر بسيار پايين است.
خوب با توجه به منابع مختلف و حتي لغتنامه ها، واژه هاي كلانشهر و مادرشهر از واژه لاتين ‌ Metropolis ( و Metropolitan ) اقتباس شده است. بنابراين اساسا تفاوتي بين آنها نمي‌تواند لحاظ گردد.
مادرشهرها در سطوح مختلف ناحيه‌اي، منطقه‌اي، كلان منطقه‌اي، ملي، فراملي، قاره اي و جهاني شكل مي‌گيرند و نقش آفريني مي‌كنند. مادرشهرهاي جهاني در واقع شهرهاي بسيار تخصصي مي‌باشند و در آنها ساختارهاي اجتماعي- اقتصادي و همچنين زيرساختهاي ارتباطي به بالاترين حد خود توسعه پيدا كرده است و اين شهرها در سطوح جهاني داراي عملكرد مي‌باشند. مانند شهرهاي توكيو، نيويورك، لندن و ... . بنابراين براي مادر‌شهر محدوديت خاصي از نظر عملكرد و جمعيت و حوزه نفوذ منظور نمي‌گردد. مادرشهرها از سطح محلي بعنوان هسته مركزي براي فعاليتهاي خاص تا سطح جهاني و داراي عملكرهاي بسيار تخصصي و داراي حوزه نفوذ جهاني شكل مي‌گيرد. خوب اين مادرشهر معادل واژه Metropolis است. خوب اساسا هر واژه‌اي كه معادل اين واژه آورده شود داراي همين مفهوم عملكردي مي‌باشد. بنابراين در اين حالت تفاوتي را نمي‌توانيم براي اين دو واژه (مادرشهر و كلانشهر) قائل شويم..........................................

 

دانلود پروژه تفاوت مادرشهر وکلانشهر,تفاوت مادرشهر وکلانشهر,طبقه بندی شهرها,شهر,شهرسازی,پروژه شهرسازی

 

 پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 3,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک مالی به ایتام و کودکان بی سرپرست
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
shahrsazi_2065802_5106.zip2.5 MB

دانلود پروژه معماری شهر یزد

دانلود پروژه  معماری شهر یزد دانلود پروژه  معماری شهر یزد در16 اسلاید پاورپوینت                 استان یزد با ۱۲۰۰۰۰ کیلومتر مربع وسعت در مرکز ایران قرار دارد. سرزمین یزد جلوه هایی از با شکوه ترین و درخشانترین میراث فرهنگی و تمدن کهن ادوار مختلف تاریخی ایران را در خود جای داده است . آب وهوا اقلیم استان یزد به دو علت خشک است.   - بر روی کمربند خشک جهانی واقع شده است &nbs ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان

دانلود پروژه معرفی استان اذربایجان شرقی

دانلود پروژه معرفی استان اذربایجان شرقی در36 اسلاید پاورپوینت                 مقدمه: در دنیای کنونی داشتن هویت و قدمت تاریخی پکی از عوامل موثر در فرهنگ ملت ها و ارزش های فرهنگی است.لذا هر کشوری سعی دارد با شناخت گذشته خویش ،گامی در جهت پیشرفت فرهنگی و هویت بخشی به مردمان خود بردارد. چنانچه شاهد هستیم،روز به روز بر فعالیت باستان شناسان و تاریخ دانان افزوده ...

توضیحات بیشتر - دانلود 6,000 تومان

دانلود پروژه معماری تقاطع ایرج میرزا ومعلم

دانلود پروژه معماری تقاطع ایرج میرزا ومعلم دانلود پروژه معماری تقاطع ایرج میرزا ومعلم در153 اسلاید پاورپوینت                 فهرست فعالیت ها .1فعالیتهای سازمان فضايي و کالبدی .2 فعالـيتهای سازمان عملکردی – زيست محيطی .3فعاليت های سازمان اقتصادی – اجتماعی – مديريتی .4فعاليتهای سازمان مبلمان و تجهيزات شهری 2 ـ تحليل برداشتها Ø  خط آسمان •  مهمترين تاكيد ...

توضیحات بیشتر - دانلود 15,000 تومان

دانلود پروژه تراکم مسکن در شهرسازی

دانلود پروژه تراکم مسکن در شهرسازی دانلود پروژه تراکم مسکن در شهرسازی در31 اسلاید پاورپوینت                 انواع تراكم متداول در حوزه برنامه ريزي و طراحي شهري: تراكم جمعيتي (GRD), تراكم كلي مسكوني (TRD),  تراكم ناخالص مسكوني (GRD)تراكم ساختماني (FAR),  تراكم در مسكن (HD), تراكم خالص مسكوني (NRD) سرانه (Per Capita Space) در طرحهاي توسعه شهري, سرانه كاربريهاي مختلف نقطه آغازين ...

توضیحات بیشتر - دانلود 6,500 تومان

دانلود پروژه تحلیل میدان ساعت تا منصور سابق

دانلود پروژه تحلیل میدان ساعت تا منصور سابق دانلود پروژه تحلیل میدان ساعت تا منصور سابق 48 اسلاید پاورپوینت               مقدمه کاخ شهرداری تبریز یکی از بناهای زیبا، مستحکم و دیدنی شهر تبریز است که ساخت آن از سال ۱۳۱۴ تا ۱۳۱۸ خورشیدی و به دستور رضاشاه پهلوی در محل گورستان متروک و مخروبهٔ کوی نوبر با نظارت مهندسان آلمانی و در زمان ریاست شهرداری حاج‌ارفع‌الملک جلیلی و با بودجه ۲٫۵۰۰٫۰۰۰ ریال انجا ...

توضیحات بیشتر - دانلود 6,000 تومان