فروشگاه فایل

فروشگاه فایل و پروژه های دانشجویی معماری , عمران , شهرسازی , مکانیک , برق , کامپیوتر و ...

111 222 333 444

اطلاعیه فروشگاه

با سلام خدمت مشتریان عزیز: در صورت داشتن مشکل با پشتبیانی تماس حاصل فرمایید. با تشکر

دانلود پروژه معماری مدارس معاصر

دانلود پروژه معماری مدارس معاصر

دانلود پروژه معماری مدارس معاصردر73 اسلاید پاورپونت

 

 

 

 

 

 

مدرسه ازدید اندیشمندان:

به اعتقاد بسیاری از اندیشمندان، معماری با قدمتی به اندازه تاریخ انسان، به عنوان بخش مهمی از فرهنگ، نقش اساسی در شكل گیری و تكامل بشر بر عهده دارد. در این میان، معماری فضاهای آموزشی كه دوره زمانی نسبتا طولانی تری از عمر انسان ها را در خود جای می دهند، سهم بسزایی در این روند دارند. چراكه ویژگی های خاص محیطی متاثر از هر دو مقوله معماری و آموزش نظیر نور، رنگ و ...، به ویژه تاثیر فضای آموزشی بر كیفیت آموزش و رفتار دانش آموزان و معلمان، سبب رابطه ای بسیار تنگاتنگ میان معماری و آموزش شده است.

 

والتر گروپیوس (Walter Gropius) در این مورد می گوید : "اگر محیط آموزشی بخواهد زمینه ای ثمربخش برای نسل آینده باشد، محیط و ساختمان هایش می بایست خلاقانه باشند، نه تقلید شده. محیطی محرك برای آزادكردن اندیشه و بیان خلاقانه، به همان اندازه روش تدریس دارای اهمیت است.”

مدرسه باوهاوس (1925-1919) نمونه از تغییر الگوی پلان های جعبه ای به الگوهای باز با نورگیرهای وسیع و ارتباط با فضای بیرون است .

 

لوئی كان (Louis I Kahn) واژه مدرسه را چنین تعریف میكند          :
"
تمام مكانهایی كه انسان برای تامین خواسته خود در فراگیری، از آنها استفاده می كند مدرسه نام دارد و این مكان ها، تنها برای یادگیری و آموختن عقاید و نظریات نمی باشند بلكه برای فهم و ادراك دلایل وجود هر چیز و مناسبتهای دو جانبه و روابط بین انسان و طبیعت نیز مورد استفاده قرار می گیرند."

هانس شارون (hans scharoun ) به عقیده ائ ساختمان مدرسه نباید نمادی از قدرت سیاسی و نه اساسا نوعی تولید فنی یا کمال هنری باشد . مدرسه مانند هر ساختمان دیگری باید ایده ای از شیوه زندگی حاکی از همدردی با اصل جهانی دموکراسی را انتقال دهد. او در طراحی مدارس خود متاثر از اندیشه های “هایدگر” درباره ی مفهوم سکونت در مکان است.

الگوهای طراحی مدارس

تحقیقات PISAنشان می دهد که ارتباطی بین موفقیت درتحصیل و محیط آموزشی وجود دارد.دانش آموزانی که با محیط آموزشی خود ارتباط دارند و دوست دارند به مدرسه بروند و در آن احساسی مشابه خانه ی خود دارند،از درس خواندن لذت می برند ، با مشکلات تحصیلی خود بهتر کنار می آیند و بازدهی بهتری دارند.

بنابراین دانش آموزان باید تشویق بشوند.برای یادگیری بهتر و مؤثرتر نیاز داریم که از آن لذت بریم.در این مورد رده ی سنی مطرح نیست.هر جایی که ما تحصیل می کنیم از مهدکودک تا دانشگاه،در مدارس فتی تا مراکزآموزش بزرگسالان،انگیزه  مسئله ی بسیار مهمی است.

مدارس مورد نیاز،مدارسی هستند که انگیزه های یادگیری را در محیط آموزشی خود برای مطالعه ای فعال و مستقل توسعه می دهند،مدارسی که به جای ارائه ی یک متد خشک و غیرقابل انعطاف برای همه،هوش و توانایی های فرد را تقویت می کنند. چنین مدارسی خود را جزئی از محیط زندگی ما می بینند،مکانی برای درس خواندن و تفریح،جایی که افراد با هم یاد می گیرند و تجربیات خود را به اشتراک می گذارند.این مدرسه به دانش آموزان و معلمان خود این فرصت را می دهد که منعطف تر با هم کار کنند تا نقاط ضعف و قوت خود را بشناسند و روش های یادگیری در طول زندگی را بهبود ببخشند.

تحقیقات PISA هم چنین نشان می دهد که یک محیط آموزشی خوب انگیزه را بالا می برد.مدرسه ای با طراحی خوب ساختمانی و کلاس های مجهز به کامپیوتر و کتابخانه و منابع چندرسانه ای،مشارکت فعال دانش آموزان را در فرآیند یادگیری افزایش می دهد.بنابراین توجه به محیط آموزشی توجه به آینده ی جامعه ی علمی است.

در یک جمع بندی کلی موارد عمده مورد توجه در زمینه شاخصه های طراحی را میتوان چنین مطرح نمود :

زمینه  : مکانی که مدرسه و همجواری ها در ان جای دارد
توده : در ارتباط با انتخاب فرم ها و معنی آن ها در ارتباط با هویت هر یک از بخش ها
فضاهای میانی : فضاهایی که فضاهای داخل و بیرون را پیوند می دهد
جهت یابی در فضا : توانایی افراد مختلف در درک مسیرهای داخل و بیرون فضا
فضای اجتماعی : قابلیت محیط مدرسه برای تطبیق خود با نیازهای مختلف تا فرصت های لازم را برای مشارکت و حضور در فضا فراهم آورد
آسایش و ایمنی : وضعیت محیط و تاثیر آن بر میزان آسایش و سلامت استفاده کنندگان
خوانایی اطلاعات محیط : تاثیر اشکال و مصالح و علایم محیط و... بر ادراک محیطی مخاطبان
ارتباط پذیری : قابلیت ارتباط محیط فیزیکی با استفاده کنندگان صرف نظر از توانایی آنها
انعطاف پذیری : توانایی تغییر در اجرای مختلف برای نیازهای متفاوت
خاطره انگیزی : سیمای عمومی محیط که میتواند یک احساس کلی را به وجود آورد.

    معماري مدرسه، بحث مفصلي دارد. اساسا معماري هر فضا و کاربري آن این چنين است، ولي چون مدرسه فرهنگ ساز ترين فضاي اجتماعي است و حتي تاثير قوي تري نسبت به خانه هم دارد، اهميت پرداختن به آن افزون تر مي شود.

بسياري از ما معتقديم که گذشتگان ما حجم را طراحي مي کردند نه پلان را و به همين خاطر بنا را با اندک تغييراتي مي توان تغيير کاربري داد. الان بايد در تعريف فضاي معماري مدرسه به اين مسائل هم نظر داشت.

 اگر پنداریم که معماری , خود قابلیت دگرگونی اجتماعی را دارا می باشد , با برانداختن کنش های متقابل اجتماعی و ایجاد کنش و واکنش و تعاملی صحیح و مستمر ما بین سه اصل انسان , معماری , فرهنگ خواهیم توانست با وارونه کردن فضاهای منفی قلمروئی به رشد رسیده را تعریف نمائیم

 امروز واژه انسان استادآموز جای خود را به انسان خودآموز و مسئولیت پذیر داده است . از این رو الگو و روشی که بدان نیاز داریم , نگارشی جدید و بهبود یافته نسبت به الگو های قدیمی نمی باشد بلکه نیاز ,  مفهومی کاملا متفاوت از آموزش خواهد بود و البته نظریاتی فراتر از تئوری. هدف ایجاد فضائی بهینه در امر آموزش و یادگیری می باشد.ماهیت فضا های آموزشی ,لازمه سر مشقی منحصر بفرد برای پژوهش و ایجاد کنش و واکنش صحیح جهت آموزش و پرورش می باشد.به شرط آنکه تعاملی صحیح و مستمر مابین سه اصل آموزش و پرورش , دانش آموز و فضای آموزشی بر قرار باشد. 

فلسفه معماری مدارس

پايه فلسفي معماري مهم است، به خصوص در طراحي مدرسه. چون معماري اساسا بر پايه فلسفه نهاده شده است؛ ازنظر فلسفي هم، هويت يعني ميراث. يعني آنچه از گذشته برايمان مانده است . ولي هويت، تنها به معني ميراث نيست، بلکه شخصيت هم مي خواهد؛ يعني به روزشدن. اگر در تعريف هويت دچار توهم شويم، مي شود وضعيتي که الان داريم. انگار هويت يعني آجر و خشت و کاشي. در زمان صلابت تاريخي مان، همه چيزمان به قواره بود و درست؛ از جمله مدرسه سازيمان. تصورش را بکنيد که در چندصدسال پيش مدرسه چهارباغ را داشتيم، که در آن همه چيز درست و سرجايش بود؛ هم مدرسه بود هم محل بحث و فحص، هم محل استراحت بود هم محل شکفتن استعداد هاي هنري و فني. امروز چه؟ مدرسه هاي امروزمان جعبه هايي هستند براي رفع نياز. فضاها يا سياهند يا سفيد. از طيف وسيع خاکستري خبري نيست. مدرسه يعني در دروازه اي، حياط آسفالت و کلاس. پس آن سايه روشن ها و ايوان ها و شبستان ها و فضاهاي بينابيني چه شدند؟ امروز نيازهاي تازه اي داريم و نمي توانيم در حسرت گذشته الگوبرداري کنيم. وقتي ابزار آموزشي عوض مي شود، وقتي شيوه آموزش تغيير مي کند، طبيعي است که کالبد معماري مدرسه هم دچار تغيير شود. اما جوهر معماري گذشته را مي شود حفظ کرد و در معماري امروز به کار بست؛ ترکيب طبيعت با معماري داخلي. ترکيب درست فضا متناسب با کاربري. اصول معماري گذشته ما اين جور چيزهاست نه طاق و قوس و گنبد؛ آنها فرم هستند نه اصول. 

 

طراحی و معماری  مدارس امروزی

طراحی و معماری  مدارس امروزی بر اساس ۳ مورد , مسئولیت پذیری , کار پربار , یادگیری مادام العمر (تداوم ) است

 

معماری تنها هنری است که ما را در بر گرفته است و انسانها بیش از آنکه بر فضا تاثیر بگذارند , از آن تاثیر می پذیرند.

 

 شرایط ایجاد فضایی مطلوب و منطبق با شرایط جسمی و روانی دانش آموزان:

 

  1-محیط دلپذیر

 

   2-وضوح و خوانایی

 

  3-تنوع

 

  4-طراحی جزئیات فضاها با توجه به الگوهای رفتاری گروه هدف
  ۵-مشخص کردن محدوده ها به وسیله کف سازی

 

  6-در نظر گرفتن فضای بازی

 

  ۷-ایجاد حس کنجکاوی و خلاقیت

 

  ۸-رعایت عوامل زیبائی شناسی

 

  ۹-رعایت قیاس و مبلمان

 

  ۱۰-همسازی با اقلیم منطقه

مدارس اینده

مدارس آینده به دنبال گسترده کردن خود برای انجام فعالیت های وسیع در خدمت اجتماع هستند. در حقیقت در آینده مدارسی موفق ترند که به میزان بیشتری از جامعه اطراف خود تعلق داشته باشند. به عبارتی مدرسه به عنوان یک نقطه مشترک به حساب میاید نه خط تقسیم کننده نسل ها.

 

شاخصه های مدارس آینده :

 

1- بالا بردن آموزش و یادگیری و تطبیق نیازهای همه ی یادگیرنده ها

 

2- فعالیت کردن به عنوان مرکز جامعه 

 

3- نتایج از مراحل طراحی و برنامه ریزی همه سرمایه گذاران طرح به وجود می آید

 

4- فراهم کردن سلامت و آسایش و ایمنی

 

5- فعال کردن استفاده از همه ی منابع در دسترس

 

6- انعطاف پذیری و قابلیت تطبیق پذیری بر اساس نیاز.............................
 
 
 
 
 
دانلود پروژه معماری مدارس معاصر,الگوی طراحی مدارس,فلسفه معماری مدارس,طراحی ومعماری مدارس امروزی
 

 

 

 

 

 پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
madarese-moaser_1819511_4925.zip14.5 MB

دانلود پروژه طراحی فضای های جدید آموزشی

دانلود پروژه طراحی فضای های جدید آموزشی دانلود پروژه طراحی فضای های جدید آموزشی در 42 اسلاید       فضـاي مناسب آموزش چند سال پيش سازمان نوسازي و تجهيز مدارس از بچه‌ها خواست مدرسه‌اي را كه دوست دارند، نقاشي كنند. در اكثر نقاشي‌ها دخترها يك شاخه گل روي ميز معلم‌ها گذاشتند و پسرها زمين فوتبال كشيدند. واقعيت اين است كه ديوارهاي زخمي و كثيف، رنگ‌هاي بي‌روح، نيمكت‌هاي چوبي با يك عالم كنده&z ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان