فروشگاه فایل

فروشگاه فایل و پروژه های دانشجویی معماری , عمران , شهرسازی , مکانیک , برق , کامپیوتر و ...

111 222 333 444

اطلاعیه فروشگاه

با سلام خدمت مشتریان عزیز: در صورت داشتن مشکل با پشتبیانی تماس حاصل فرمایید. با تشکر

دانلود پروژه معماری هنر رنسانس

دانلود پروژه معماری هنر رنسانس

دانلود پروژه معماری هنر رنسانس در25 اسلاید پاورپونت

 

 

 

 
بخش اول
تاریخچه هنر رنسانس 

واژه رنسانس یک لغت فرانسوی به معنی تولد دوباره است. دوره رنسانس یا مکتب کلاسیک حدود 1300-520 میلادی"از اواخر سده سیزدهم میلادی" ، قرون وسطی (یا سده های میانه ) پایان می پذیرد و عصر نوزایی آغاز می شود در این عصر اندیشه و هنر جان تازه ای گرفت ، اروپا از رکود قرون وسطی به در آمد . به عبارتی می توان گفت در عصر نوزایی دستاوردهای باستانی یونان و روم ، مجدداً مطرح و حتی تقلید قرار می گیرد .
 معمولاً هنر دوره رنسانس که با نام"مکتب کلاسیک" نیز از آن یاد می کنند به دو دوره تقسیم می شود :
1-  دوره اول یا " اوایل رنسانس " که به آن رنسانس پیشین نیز گفته می شود که از اواخر سده سیزدهم آغاز ، و تا نخستین سالهای قرون پانزدهم ادامه دارد . هنرمندان طراز اول این دوران مهارتهای تکنیکی خود را به کمال رساندند . این دوران را اوج رنسانس می گویند . هنرمندان مشهور این دوره : جوتو ، دوچه ، چیمابوئه ، مزاتچو
در دوره اخیر با استفاده از الگوهای کلاسیک یونان و روم و روم باستان  نویی همنوایی متعادل ، کلاسیک و ناب به وجود آمد . طبیعی است که موضوع اصلی آثار عهد رنسانس را مکتب کلاسیک انسان می باشد . هنر مندان مشهور این دوره : میکلانژ و داوینچی

 

¢معماری رنسانس

 

¢هنرمندان بزرگ این دوره عبارت بودند از : آلبرتی- برونلسکی - میکلانژ-جورجو وازاری - برامانته

 

¢دوره رنسانی سده های ۱۴-۱۵-۱۶ رادر بر داشته است. این دوره دوره انسانی شدن و اهمیت تک تک انسانها و گذر از اندیشه الهی و ماوراالطبیعه به اندیشه و دنیای طبیعی انسانی و همچین دوره اراده مصمم و قوی انسان است. دوره کنار گذاشتن پاپ ها و خشک اندیشی مذهبی و توجه به تفکر و توانایی های انسانی است. و در این دوره است که اختلاف طبقاتی و مراتب اجتماعی از شدت می افتد. رنسانی دوره عینیت یافتن انسان کامل است.
 
¢معماری آسانترین هنری است که در آن می توان از تجدید حیاط مضمونهای کلاسیک در دوره رنسانس و انطباق آنها با نیازهای عصر پیروی کرد . در عهد رنسانس تئوریهای معماری به طرز بی سابقه ای مورد بحث قرار گرفت . معماری که مبتنی بر قواعد منطقی ، محاسبه و تکنیک است .
¢شهر در قرون وسطی با دیوارهای دفاعی احاطه می شد و کلیسای جامع در مرکز شهر به طور نمادین قرار داشت . شهر مطلوب دوره رنسانس از تنوع فوق العاده ای برخوردار بود : کلیسا  ، خانه های مجلل ، بیمارستانها و مراکز آموزشی در حاشیه خیابانهای عریض و میدانها به ردیف کنار هم قرار می گرفت . البته  به جزء در مورد بخش کوچکی از پیاچترا و کریمونا در ایتالیا ، این نوع شهر هرگز وجود خارجی پیدا نکرد . اگر چه شهرهای آرمانی رنسانس هرگز به طور کامل ساخته نشدند اما معماران ، ساختمانهای متعدد طبق ایده آل رنسانس بنا کردند .
 

 

¢ویژکی های معماری رنسانس:
¢- نقشه ها به صورت صلیب یونانی ( + ) و صلیب رومی و طاق و گنبد در قسمت مرکزیبود.
¢تبدیل نقشه متمرکز به نقشه ترکیب متمرکز و محوری.
¢- استفاده از سنگ چینی تیشه خورده روستایی در نماسازی کاخها.
¢- ساهت ویلاهای ییلاقی مانند روم
¢- استفاده از پیکره و مجسمه در داخل بنا.
¢تقارن نقطه ای و تناسب بدن انسان.
 
 معماری از دو اصل اساسی متابعت می کرد :
1-عناصر صوری برگرفته از عهد باستان را بکار می برد و از قواعد پرسپکتیو پیروی می کرد . عناصر صوری که معماران بکار گرفتند مانند : ستونها ، ستونهای تزئینی ، سرستونها ، پیشانیها و طاقها از روی نمونه های عهد باستان و نوشته های ویترو ویوس طراحی می شدند . از این عناصر بهره می گرفتند تا دیوارها و فضا هاتی باز به سهولت در معرض دید قرار بگیرند و نوعی حس پرسپکتیو در داخل ساختمانها به وجود آید . این ساختمانها از حس وحدتی که در ساختارهای کلاسیک وجود داشت بی بهره بودند و در پایان قرن پانزدهم ، برامانته و میکلانژ  حس وحدت بیشتری را وارد معماری رنسانس کردند .
2-عناصر کلاسیک بسیار متفارت با معماری گوتیک به نظر می رسید . نویسندگان رنسانس ساختمانهای گوتیک قرون وسطی را غیر طبیعی می دانستند . آنها در این عصر نوعی شیوه ساخت رومی را به کار می گرفتند . دیوارها در قرون وسطی جای خود را به پنجره های بزرگ با شیشه منقوش داده بودند و بار دیگر به سطوح یکپارچه مبدل شدند . با نمایی از مرر رنگی و با شکلی ساده و بی پیرایه . آنها ساختمانهای خود را طبق اصول رانهای نظری بنا کردند . تفاوتهای فراوانی که ساختمانهای رنسانس را از بناهای قرون وسطی متمایز می کرد بیشتر جنبه تزئینی آن بود و به ساختار مربوط نمی شد .
 

 .کلیساها
¢معماران رنسانس از دو نوع نقشه برای ساختن کلیساها و ساختمانهای مربوط به آنها استفاده می کردند:
¢الف. نقشه باسیلیکا (مستطیل شکل یا طولی)    
¢ب. نقشه متمرکز
 
 
2.صحن و رواق
ساختن صحن و رواق در صومعه ها که در طول قرون وسطی رایج بود طی رنسانس نیز ادامه یافت ، اما سبک آنها تغییر پیدا کرد . گوتیک که در رواق های قرون وسطی به کار می رفت جای خود را به سبک کلاسیک داد و طراحی ساده تر و یک دست تر شد . صحن و رواق (حیاطی محصور که گردا گرد آن را راهرویی سر پوشیده قرار گرفته ) مکان مهمی در بناهای مذهبی مدارس ، بیمارستانها حتی قصرها بود . زیباترین صحن و رواق رنسانس متعلق به واتیکان است که برامانته آنها را طراحی کرده است .
¢3.درگاه و پنجره
¢درگاه و پنجره را از روی الگو هایی برگرفته از عهد باستان درست می کردند . درگاهها  ، روی ستونهای کوتاه و یا تزئینی یک کتیبه و بر فراز آن یک سنتوری مثلث یا نیم دایره دیده  می شود . از سطح داخلی سنتوری برای انواع تزئینات که اغلب مضمونی کلاسیک داشت بهره می گرفتند . پنجره ها را نیز با فرمهای  کلاسیک مزین  می کردند . پنجره را طاقچه ای می پنداشتند که انسانها را قاب می گرفت ، گویی انسانها مجسمه زنده و متحرکند.................
 
 
 
 

 
دانلود پروژه معماری هنر رنسانس ,هنررنسانس,رنسانس,معماری رنسانس
 

                                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
honare-ronesans_1810855_9451.zip742.8k

دانلودپروژه هنر دوره رنسانس

دانلودپروژه هنر دوره رنسانس                                              تاریخچه هنر رنسانس در 25 اسلاید واژه رنسانس یک لغت فرانسوی به معنی تولد دوباره است. دوره رنسانس یا مکتب کلاسیک حدود 1300-520 میلادی"از اوا ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,500 تومان